دانستنی ها
اهمیت تغذیه دام در تولیدات دامی

حیوانات نیز مانند انسان نیاز به یک رژیم غذایی متعادل حاوی تمام مواد مغذی، مایعات، مواد معدنی و ویتامین های لازم دارند. ارائه تغذیه دام مناسب به حیوانات شما قدرت رشد، تکامل و تولید مثل و ایمنی قوی برای مبارزه با عفونت ها را می دهد. همه این مزایا منجر به کشاورزی و دامپروری سودآورتر و پایدارتر می شود.

اهمیت خوراک تغذیه دام در تولیدات دامی

فرقی نمی‌کند که دام‌های خود را با خوراک‌های تجاری مانند کنسانتره یا مواد غذایی در مزرعه تغذیه می‌کنید، باید مطمئن شوید که هر جیره در طول مراحل مختلف زندگی، نیازهای غذایی ضروری هر حیوان را برآورده می‌کند. به عنوان مثال، نیازهای غذایی گاو بسیار متفاوت تر از گوسفند یا آبزیان است. و رژیم غذایی یک گاو شیرده نیز با رژیم گوساله متفاوت خواهد بود.

به یاد داشته باشید، همیشه می‌توانید با افزودن مکمل‌های خوراک برای دام، محتوای غذایی خاص خوراک‌های خود را افزایش دهید. بیایید نگاهی عمیق به اهمیت تغذیه دام در تولید دام بیندازیم.

جلوگیری از سوء تغذیه، کمبودها و بیماری ها

صدها بیماری مرتبط با تغذیه وجود دارد که دام ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بیشتر این بیماری ها یا به دلیل سوء تغذیه یا کمبود مواد معدنی و ویتامین ایجاد می شوند. کمبود ویتامین و سوء تغذیه به شدت بر رشد، توسعه و تولید حیوانات تأثیر می گذارد. برخی موارد شدید می تواند منجر به شرایط سلامتی غیر قابل برگشت، اختلالات یا حتی مرگ و میر شود.

بیماری های مرتبط با تغذیه در واقع به دلیل تکنیک های مدرن کشاورزی و دامپروری به یک مشکل تبدیل شده اند. از آنجایی که بیشتر حیوانات از کنسانتره هایی که به طور خاص برای به حداکثر رساندن محصول طراحی شده اند تغذیه می کنند، ممکن است فاقد برخی مواد معدنی و ویتامین های ضروری باشند.

خوراک دام های خود را با مکمل های با ارزش مانند مکمل های B12 و افزودنی های مبتنی بر نمک حاوی مواد معدنی مختلف میکرو و کلان غنی کنید. به عنوان مثال، B12 در گاو برای برآوردن نیازهای انرژی بالای شیردهی و رشد ضروری است.

بهبود خلق و خوی حیوانات با تغذیه دام مناسب
بهبود خلق و خوی حیوانات با تغذیه دام مناسب

بهبود خلق و خوی حیوانات با تغذیه دام مناسب

همه می دانند گرسنه شدن و نداشتن غذای جذاب برای خوردن چه احساسی دارد. عدم دسترسی به غذای مورد نیاز بدن شما منجر به نگرش بدخلقی و نارضایتی می شود. ممکن است به مردم ضربه بزنید و دلیل آن را ندانید. حیوانات نیز به همین شکل واکنش نشان می دهند. بدون رژیم غذایی مناسب از پروتئین، کربوهیدرات و چربی های سالم، حیوانات شروع به ترش مزاجی می کنند. جوجه ها با یکدیگر دعوا می کنند و گاوها از ایستادن برای شیردوشی خودداری می کنند. لذت بردن از زندگی روزمره در مزرعه را دشوار می کند، اما با دستورالعمل های رفاه حیوانات، می توانید کشف کنید که چگونه از دام های موجود در ملک خود مراقبت کنید.

هر نوع حیوانی به چند تفاوت در تغذیه نیاز دارد. گاوها برای تولید شیر بدون تخلیه چربی بدن به عنوان منبع انرژی خود به کربوهیدرات نیاز دارند. جوجه ها نیز به کربوهیدرات نیاز دارند، اما شما باید کربوهیدرات ها را با میوه ها و سبزیجات متعادل کنید تا تخم مرغ های درست شده را بگذارند. اگر به نیازهای تغذیه ای آنها توجه نکنید، دام شما تفاوت فیزیکی را احساس می کند و این بر خلق و خوی کلی آنها تأثیر می گذارد.

اصلاح نژاد

مطالعات متعددی، مانند این مورد که توسط کارشناسان بهداشت حیوانات منتشر شده است، ارتباط مستقیمی بین تغذیه دام و عملکرد تولید مثل در حیوانات پیدا کرده است. الگوهای تغذیه، کیفیت و کمیت جیره، و مهمتر از آن، ارزش غذایی خوراکها به شدت بر سلامت باروری حیوان تأثیر می گذارد.

کمبود برخی مواد معدنی مانند کلسیم، روی، منیزیم، سلنیوم و منگنز می تواند با افزایش خطر احتباس جفت و ورم پستان و بر هم زدن تعادل هورمون های بارداری و زایمان، باروری را در گاوها کاهش دهد. تغذیه نامناسب همچنین ممکن است منجر به رشد ضعیف جنین، توقف رشد پس از تولد و میزان بالای مرگ و میر گوساله ها در موارد شدید شود.

تغذیه همچنین بر قدرت تولید مثل حیوانات نر تأثیر می گذارد. گاو نر، اسب نر، خروس و میش که برای مقاصد تولیدمثلی پرورش داده می شود، به رژیم غذایی خاصی نیاز دارد تا از سلامت و زنده ماندن تخم آنها اطمینان حاصل شود.

جلوگیری از سوء تغذیه، کمبودها و بیماری ها سلامت دام و طیور با تغذیه دام مناسب
جلوگیری از سوء تغذیه، کمبودها و بیماری ها سلامت دام و طیور با تغذیه دام مناسب

مزایای زمین کشاورزی

هنگامی که کشاورزان نیازهای غذایی خود را برآورده می کنند، حیوانات رشد می کنند، اما دارایی شما نیز رونق خواهد یافت. رژیم غذایی گاو را در نظر بگیرید. آنها به طور متوسط ​​11 ساعت در روز چرا می کنند که علف های مزارع شما را خالی می کند. عمل ساده چرخش مراتع آن‌ها می‌تواند تغذیه‌ای که در علف‌های خوب خورده وجود ندارد را بازیابی کند و در کشاورزی احیاکننده، یک رویکرد پایدار برای حفظ یک مزرعه کوچک، شرکت کند. تنها در چند سال کوتاه، کشاورزی احیا کننده بیش از 364 میلیارد دلار سود خواهد داشت، زیرا کشاورزان بیشتری فعالیت های تجاری پایدار را آغاز می کنند. هنگامی که شما تغذیه را بر اساس انواع دامی که پرورش می دهید تنظیم می کنید، به منابع غذایی کاملاً طبیعی و متمرکز بر مواد مغذی منجر می شود. شما به خرید مواد غذایی تولید انبوه، که اغلب با مواد شیمیایی ساخته می شود تا سود سریعی داشته باشید، رد می کنید. این انتخاب ساده باعث کاهش مواد شیمیایی باقی مانده برای پوسیدگی در خاک موجود در ملک شما می شود که از روان شدن مواد شیمیایی مضری که به محیط اطراف آسیب می زند جلوگیری می کند. این یکی از راه‌هایی است که مزارع به طور ناآگاهانه آلودگی بیش از حد تولید می‌کنند، اما می‌توانید با تمرکز بر تغذیه‌ای که حیواناتتان نیاز دارند، جلوی آن را بگیرید.

افزایش بازده

به طور کلی، تغذیه دام مناسب باعث سلامتی در دام می شود که نتیجه آن بهره وری بالاتر است. گاوها و طیور سالم و با تغذیه مناسب شیر، گوشت و تخم مرغ بیشتری تولید خواهند کرد. اگرچه ارقام تولید ناخالص ستون هر کسب و کار کشاورزی را تشکیل می دهد، مقدار بازده تنها نیمی از داستان است.

در طول دهه گذشته یا بیشتر، ترجیحات مصرف کنندگان برای کیفیت محصولات غذایی به شدت تغییر کرده است. تقاضای فزاینده ای برای محصولات کشاورزی که از طریق روش های پایدار کشت می شوند وجود دارد. صنعت دام به ویژه برای پیروی از شیوه های کشاورزی انسانی تحت فشار است. در یک مزرعه انسانی، حیوانات نباید در معرض مواد یا شرایط مضر برای بهبود تولید خود قرار گیرند.

یک رژیم غذایی غنی نه تنها عملکرد را بهبود می بخشد، بلکه کیفیت تولید دام را نیز افزایش می دهد. تا زمانی که حیوانات شما به روش صحیح تغذیه می شوند، نیازی به کوتاه کردن گوشه ها یا استفاده از ابزارهای ناجوانمردانه برای افزایش تولیدات مزرعه خود ندارید.

تغذیه دام مناسب برای بازده بیشتر و مزایای زمین کشاورزی
تغذیه دام مناسب برای بازده بیشتر و مزایای زمین کشاورزی

تغذیه دام مناسب به سیاره ما کمک می کند

خرید خوراک از شرکت های تولیدی انبوه کار آسانی است. چرا که پیدا کردن چنین شرکتی که مواد غذایی و خوراک دام تولید می کند که مغایر با محیط زیست و سیاره نباشد کار ساده ای نیست. آنها غذا را طوری درست می کنند که خرید عمده آن ارزان است، اما این برای حیوانات یا سیاره شما خوب نیست. اکثر شرکت های خوراک دام محصولات خود را بر پایه ذرت قرار می دهند زیرا کشت آن در بسیاری از محیط ها آسان است. این یکی از راه هایی است که خوراک دام محیط زیست جهانی را از بین می برد زیرا ذرت نیازی به تناوب زراعی ندارد و تحت کودهای شیمیایی و اسپری های کنترل آفات رشد می کند. تحقیق در مورد نیازهای دام شما در رژیم غذایی می تواند به شما کمک کند تا بهترین غذاها را برای آنها انتخاب کنید و شما را از حمایت از شرکت هایی که به ناپایداری آنها اهمیت نمی دهند، دور کند. پس حتما از شرکت هایی تغذیه دام خود را خریداری کنید که از مواد اولیه مناسب و ماشین آلات خوراک دام و آبزیان پیشرفته استفاده می کنند. چرا که محصولات این شرکت ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. شرکت آرین صبا به عنوان یکی از تولیدکنندگان تخصصی تجهیزات و ماشین آلات تغذیه دام و طیور و آبزیان به عرضه دستگاه هایی مانند دستگاه کرامبلر، استابلایزر و غیره می پردازد.

کلام آخر

اهمیت تغذیه مناسب در تولید دام را نمی توان نادیده گرفت. غذا سلامت کلی و عملکرد دام را تعیین می کند. موفقیت مزرعه شما به خوبی به نحوه تغذیه، نگهداری و مراقبت از حیواناتتان بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که حیوانات نسبت به آنچه که مصرف می کنند و نحوه مصرف آن بسیار حساس هستند. بنابراین، مطمئن شوید که دام های خود را با هر ذره مواد مغذی ضروری، در مقادیر مناسب و در زمان مناسب تامین کنید.