دانستنی ها

تغذیه مناسب علوفه با دانه های جوانه زده به دام های شما یک راه عالی برای کاهش هزینه های خوراک است و در عین حال به جوجه ها، بزها یا خرگوش های خود غذای خوشمزه می دهد. دانه های جوانه زده به اندازه کافی مواد ضد مغذی ندارند، مواد مغذی بیشتری دارند، سیر کننده تر هستند، به طور کلی به غذای کمتری نیاز دارید و حیوانات غذای تازه را دوست دارند.

برای اینکار، اگر حیوانات خود را در یک فضای کوچک نگه می دارید و به جای مرتع کردن نیاز به انجام یک سیستم دارید، تغذیه علوفه کاملاً ضروری است. به آهستگی از خوراک خشک به تازه تغییر رویه دهید تا حیوانات شما زمان مناسبی برای تطبیق با رژیم غذایی جدید داشته باشند. تقریباً 3 درصد از وزن بدن بز، مرغ یا خرگوش خود را هدف بگیرید..

تغذیه علوفه چیست؟

تغذیه علوفه زمانی است که شما به جای اینکه حیوان خود را به مرتع ببرید برای حیوان خود غذا می آورید. با جوانه زدن غلات کامل می توانید به راحتی علوفه خود را حتی در فضاهای کوچک پرورش دهید. اگر تا به حال برای خود بذرهای جوانه زده تولید کردید، از قبل می دانید که چگونه این کار را انجام دهید!

تغذیه علوفه می تواند یک چیدمان فانتزی بزرگ داشته باشد یا فقط می تواند هر چیزی با زهکشی مناسب باشد. می توان از دانه های مختلف استفاده کرد. تاکنون جو، ذرت، گندم، آفتابگردان و عدس جوانه زده اید؟ اگر می خواهید چمن سرسبز را با چیزی مانند جو کامل، یا گندم همراه کنید، باید بدانید که سایر جوانه ها نیز بلعیده می شوند.

اگر هزینه‌های خوراک دام بر بودجه شما تأثیر می‌گذارد و شما می‌خواهید غذای اضافی تغذیه‌ای داشته باشید، مطمئناً تغذیه علوفه راه‌حلی است که باید انجام دهید.

تغذیه علوفه: داشتن دام سالم و صرفه جویی در پول
تغذیه علوفه: داشتن دام سالم و صرفه جویی در پول

تغذیه علوفه آسان است!

در اینجا دستورالعمل های گام به گام در مورد جوانه زدن علوفه برای حیوانات شما آمده است:

  • بذرها را به مدت 12 تا 24 ساعت خیس کنید.
  • دانه ها را بشویید و به سینی منتقل کنید.
  • هر سینی را دو بار در روز بشویید.
  • هر روز یک دسته جدید از دانه ها را خیس کنید.
  • علف، بذر و حصیر ریشه را پس از هفت روز به حیوانات خود بدهید.
  • واقعن به همین سادگی است! آنها حتی نیازی به چراغ رشد ندارند. بزرگترین مشکلی که با آن مواجه می شوید این است که فراموش کنید آنها را آب بدهید و مجبور شوید چند سینی را به دلیل کپک زدن بیرون بیاندازید. پس حتما آبکشی کنید!

اگر هم حوصله چنین کارهایی را ندارید حتما غذای حیوانات (دام و آبزیان) خود را از مراکزی خریداری کنید که ایمنی تولید خوراک دام و طیور را رعایت می کنند و از تجهیزات و ماشن آلات عالی برای تولید خوراک استفاده می کنند. برای مثال یکی از شرکت های تولید کننده ماشین آلات خوراک دام آرین صبا می باشد که با سال ها تجربه در زمینه ماشین های تولید خوراک دام از تمامی افرادی که در این زمینه نیاز به همکاری دارند استقبال می کند.

چه دانه ای برای علوفه بهتر است؟
چه دانه ای برای علوفه بهتر است؟

چه دانه ای برای علوفه بهتر است؟

این بستگی به نوع غلات کامل در منطقه شما و قیمت آنها دارد. جو و گندم رایج ترین هستند. به نظر ما گندم از آنجایی که پوست کنده است کمترین مشکل را در این زمینه دارد.

چه نوع حیواناتی علوفه می خورند؟

هر چیزی که بتواند یونجه یا غلات بخورد در علوفه خوب عمل می کند. شامل: خرگوش، مرغ، خوک، بز، گوسفند، گاو، لاما، آلپاکا و اسب.

یک سینی علوفه می تواند چند حیوان را تغذیه کند؟

هر سینی حدود 22 کیلو دانه مصرف می کند که بسته به میزان جوانه زدن، باید روزانه 15 کیلو علوفه به شما بدهد. کیت 6 سینی به یک اسب، یک گاو خشک، 4 بز شیرده کامل، 7 بز شیرده کوچک، 40 مرغ یا 30 خرگوش را غذا می دهد. کیت 12 سینی روزانه تا 30 کیلو علوفه تولید می کند.

چه مقدار علوفه باید برای هر دام تولید کنم؟

میزان توصیه شده تغذیه علوفه 1 کیلو تا 100 کیلو وزن بدن است. این مقدار باید به 2 یا 3 کیلو برای 100 کیلو وزن بدن برای حیواناتی که به سرعت در حال رشد، باردار یا به شدت شیرده هستند افزایش یابد.

آیا علوفه جایگزین یونجه در برنامه تغذیه خواهد شد؟

در حالی که علوفه بسیار مغذی و قابل هضم است، حاوی مقدار کافی الیاف بلند برای نشخوارکنندگان مانند گوسفند، بز، لاما و گاو و همچنین اسب و خرگوش نیست. بنابراین باید نوعی یونجه برای سالم نگه داشتن حیوانات شما تهیه شود. با این حال؛ ممکن است بسیار بی کیفیت باشد و به میزان قابل توجهی کمتر از آن بخورند. یونجه برای طیور و خوک کمتر حیاتی است.