دانستنی ها
تولید خوراک ماهی: تفاوت خوراک پلت و اکسترود شده
تولید خوراک ماهی: تفاوت خوراک پلت و اکسترود شده

خوراک های ماهی فرموله شده مقرون به صرفه ترین روش برای تهیه یک تغذیه متعادل برای ماهی های آبزی است. این خوراک ها منبع تغذیه متمرکز هستند و یکی از مهمترین عامل های کمک کننده برای افزایش تولید ماهی به همراه سایر عناصر کشاورزی ماهی مانند مدیریت آب و هوادهی بوده است. خوراک های خاص آبزی پروری دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را از انواع دیگر خوراک دام متمایز می کند. آنها پروتئین و چربی بسیار بالایی دارند و در عین حال به خصوصیات خاصی مانند شناور بودن و پایداری در آب احتیاج دارند. امروزه، دو فناوری گسترده برای ساخت خوراک آبزیان، گلوله یا پلت و اکسترود هستند. خوراک تولید شده با این فرآیندها متراکم تر است، دارای رطوبت کمتری است و امکان حفظ بهتر را فراهم می کند. یکی از تفاوت های اصلی بین خوراک پلت و اکسترود شده این است که، در حالی که پلت ها غرق می شوند، شناور شدن خوراک اکسترود شده را می توان در طی فرآیند تولید کنترل کرد. با این حال، اکسترود مزایای دیگری دارد که ما لیستی را برای آن دو نوع خوراک تهیه خواهیم کرد.

کیفیت خوراک: خوراک پلت و اکسترود شده

گلوله سازی با دستگاه پرس پلت فرآیند فشرده سازی ذرات کوچک به جامد بزرگتر با یک شکل و بافت معین است که شامل ترکیب رطوبت، گرما و فشار است. این ذرات همگن بزرگتر که از مواد کوچک آگلومر هستند نیز به گلوله های متراکم گفته می شوند که به سرعت در آب غرق می شوند.

اکستروژن یک فرآیند گرمایش در مدت زمان کوتاه است، ضمن بهبود قابلیت هضم پروتئین و نشاسته، تخریب مواد مغذی مواد غذایی را به حداقل می رساند. اکستروژن نیاز به سطح بالاتری از رطوبت، گرما و فشار نسبت به گلوله دارد. برای دستیابی به انبساط خوراک، دمای بالاتر از 100 درجه سانتی گراد لازم است.

از موارد فوق، می بینیم که اکستروژن با سطح بالاتری از رطوبت، گرما و فشار نسبت به گلوله سازی مشخص می شود. معمولاً مخلوط مواد اولیه ریز با بخار یا آب تهویه می شود و ممکن است قبل از ورود به اکسترودر از قبل آماده شود. بنابراین خوراک اکسترود شده به دلیل ژلاتین سازی تقریباً کامل نشاسته محکم تر هستند و منجر به جریمه کمتری نسبت به گلوله ها می شوند.

نگهداری مواد مغذی در خوراک ماهی: خوراک گلوله در مقابل خوراک اکسترود شده

گلوله ها یکی از راه های ایجاد خوراک از طریق فشرده سازی مخلوطی از مواد با فشار مکانیکی است. ضعف فرآیند گلوله سازی این است که مواد ضد بینی موجود در خوراک هنوز باقی مانده است زیرا آنها فقط با استفاده از فشار مکانیکی پردازش می شوند. علاوه بر این، پروتئین موجود در خوراک هنوز به شکل پیچیده ای است.

نگهداری مواد مغذی در خوراک ماهی: خوراک گلوله در مقابل خوراک اکسترود شده

اکستروژن در دمای بالا کار می کند. در نتیجه درجه حرارت بالا، شرایط پردازش فشار بالا، به طوری که نشاسته موجود در خوراک پخته شده، چربی و سایر موارد برای هضم و جذب بیشتر، و از بین بردن ساختار فیبر و دیواره های سلولی، از بین بردن و نرم شدن وعده غذایی پنبه ای در فنل پنبه و سویا در مواد منفی مانند ضد تریپسین، در نتیجه پذیرش و هضم خوراک را بهبود می بخشد. به طور کلی، استفاده از خوراک شناور گسترده برای ماهی، در مقایسه با پودر یا سایر خوراکهای دانه ای، می تواند 5 ~ 10 ٪ را صرفه جویی کند.

اقتصاد تولید خوراک: خوراک گلوله در مقابل خوراک اکسترود شده

گلوله سازی شامل فشرده سازی ذرات کوچک برای ایجاد انواع بزرگتر به نام گلوله ها یا پلت ها است و در طی این فرآیند، رطوبت، دما و فشار نقش بسزایی بازی می کنند. یکی از اصلی ترین مزایای خوراک پلت، هزینه تولید پایین تر در مقایسه با فناوری اکستروژن است. با این حال، اشکالاتی زیادی دارد که با فناوری اکستروژن حل می شود. یکی از بزرگترین مضرات گلوله سازی، سرعت غرق شدن سریع است (تخمین زده می شود 10 تا 15 ٪ خوراک پلت به دلیل غرق شدن از بین برود)، این بدان معنی است که هزینه های بیشتر خوراک، محصول کمتری سودآور و تأثیر محیطی بیشتر به دلیل آلودگی است. همچنین، مواد مغذی موجود در گلوله ها با سرعت بیشتری در آب حل می شوند و باعث می شوند غذای ماهی با کیفیت پایین تر از خوراک اکسترود شده باشد.

اکستروژن فرآیندی است که شامل درجه حرارت بالا و زمان های کوتاه است، که ضمن بهبود قابلیت هضم نشاسته ها و پروتئین ها در مقایسه با غذای گلوله ای، از دست دادن مواد مغذی به حداقل می رسد. اکستروژن فرآیندی است که در آن غذا نه تنها در گلوله سازی بلکه “پخته شده” نیز فشرده می شود، به همین دلیل به سطح بالاتری از رطوبت، دما و فشار نسبت به گلوله سازی نیاز دارد. برای دستیابی به درجه توسعه مطلوب هنگام ترک اکسترودر، باید تمام این الزامات برآورده شود. علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد، سایر مزایای آن شامل آلودگی کمتر، پایداری طولانی تر در آب (از 12 تا 36 ساعت) در حالی است که تمام مواد مغذی آن، قابلیت هضم بیشتر، راندمان بالا و میزان تبدیل زیاد را حفظ می کند. در نتیجه، خوراک اکسترود شده محصولی با کیفیت بالاتر است که سودآوری مزارع ماهی را افزایش می دهد.

نتیجه گیری

به طور کلی، از هر دو نوع روش تولید خوراک استفاده می شود. آنها اهمیت خود را به روش های خاص خود دارند. اما یک دستگاه گلوله خوراکی عمدتاً برای شکل دادن یا تولید گلوله استفاده می شود، یک اکسترودر خوراک ماهی عملکردهای زیادی دارد و شکل دهی تنها یکی از آنهاست. با تغذیه ماهی شناور نسبت به سایر خوراک ها برتری خود را دارند. بنابراین، کشاورزان آبزی پروری به طور فزآینده ای چشم انداز توسعه خوراک ماهی شناور پف کرده را مشاهده می کنند و قصد دارند در تجارت تولید گلوله های غذایی ماهی گسترش یافته سرمایه گذاری کنند.

اگر به محصولات یا راه حل های پروژه آرین صبا علاقه دارید، لطفا با ما تماس بگیرید. ما بهترین کیفیت محصول و بهترین قیمت را به شما می دهیم.