دانستنی ها

اگر برای مدتی مرغ و خروس داشتید، ممکن است بخواهید با تهیه غذای حیوانات خود کمی از هزینه های تولید غذای دام را کاهش دهید. درست کردن خودتان ممکن است لزوماً ارزان‌تر نباشد، اما می‌توانید از مواد محلی و بسیار مغذی استفاده کنید. اکثر خوراک های معمولی حیوانات به شدت به ذرت و سویا به عنوان مواد اصلی متکی هستند. جوجه های شما به احتمال زیاد مواد اصلاح شده ژنتیکی را می خورند مگر اینکه برای یک خوراک با قیمت بالا که آزمایش شده است هزینه کنید. برخی از مردم هیچ مشکلی با ذرت و سویا ندارند، اما برخی دیگر ترجیح می دهند از غذاهای دیگر استفاده کنند. خوشبختانه درست کردن غذای حیوانات خود خیلی هم کار سختی نیست!

خوراک حیوانات خود را تولید کنید

ترکیبی که با آن شروع می کنیم یک قسمت نخود یا عدس، یک قسمت دانه کتان یا تخمه آفتابگردان، یک قسمت جو و یک قسمت جو دوسر است. اینها را به صورت عمده از فروشگاه بخرید. جوجه‌ها برای یافتن آیتم‌های مورد علاقه‌شان، ترکیب را انتخاب می‌کنند. همیشه مقدار زیادی نخود و عدس خرد شده باقی می ماند. اگر می خواهید به استفاده از نخود خرد شده ادامه دهید، مخلوط را آسیاب کنید، آب اضافه کنید و هر روز به صورت پوره آن را در بیاورید.

اگر از عدس استفاده می کنید، جوانه زدن آن معمولاً به جوجه ها انگیزه می دهد تا آنها را بخورند. جوانه زدن بسیار آسان است، به سادگی دانه ها را در طول شب خیس کنید و سپس هر روز بشویید تا زمانی که تغذیه شوند. اگر فضا دارید، حتی می توانید آن را برای علوفه سبز کنید. همچنین می توانید مواد را با ملاس مخلوط کنید که مخصوصاً برای بزها مفید است.

اخیراً استفاده از تخمه آفتابگردان به عنوان منبع اصلی پروتئین، علاوه بر یونجه برای خرگوش ها و بزها باب شده است. جو را می توان با توت های گندم یا ذرت ترک خورده در زمستان جایگزین کرد. بزها می‌توانند جو کامل بخورند، اما خرگوش‌ها و مرغ‌ها اگر ابتدا جوانه بزنند، مواد مغذی را بهتر جذب می‌کنند. می توانید پودر کتان و یک مشت نمک را برای تغذیه بیشتر به مخلوط اضافه کنید.

چگونه برای حیوانات خود غذا درست کنیم؟
چگونه برای حیوانات خود غذا درست کنیم؟

بهترین مواد تشکیل دهنده که پیدا کردنشان هم آسان است:

  • عدس
  • نخود خرد شده
  • دانه آفتابگردان روغنی سیاه
  • جو
  • جو دوسر
  • دانه گندم
  • ذرت ترک خورده
  • دانه یا کنجاله کتان
  • نمک
  • دانه کدو تنبل

مکمل

برای اطمینان از عدم وجود کمبود مواد مغذی، باید مکمل ها را در ظروف جداگانه اضافه کنید. بزها و خرگوش ها به مواد معدنی و بزها به جوش شیرین نیاز دارند. جوجه ها برای دریافت کلسیم اضافی به پوسته صدف نیاز دارند. کلپ آسیاب شده منبع خوبی از مس و سایر مواد مغذی است.

تهیه غذا برای حیوانات خود
تهیه غذا برای حیوانات خود

غذاهای تازه

همچنین بسیار مهم است که حیوانات شما روزانه غذاهای زنده تازه و همچنین غذاهایی با پروتئین بالا دریافت کنند. بهترین گزینه مرتع یا علوفه است. شما حتی می توانید جوجه های خود را در چمن خود بچرخانید! اگر این امکان وجود ندارد، هنوز هم می توانید غذاها را پرورش دهید و به حیوانات خود بدهید. محصولات اضافی باغی مانند چغندر، شاتوت، کدو حلوایی یا سیب زمینی پخته، و حتی علف های هرز مانند گزنه و قاصدک برای دوستان پشمالو ما بسیار مغذی و خوشمزه هستند.

اگر محصولات پوششی می کارید، می توانید آن ها را برای خوراک قطع کنید یا اجازه دهید حیوانات با تراکتور یا حصار موقت به زمین باغ بیایند. برخی از گزینه های خوب کلم پیچ، شلغم، تربچه، گندم سیاه و شبدر هستند. برخی از غلات حتی می توانند در فضاهای کوچک مانند ذرت دندانه دار، ذرت جارویی یا تاج خروس رشد کنند. میوه ها یا آجیل های زمینی باقی مانده غذای مرغ و اردک خوب است و کرم ها، راب ها، سوسک های ژاپنی، کفیر یا لبنیات باقی مانده برای پروتئین افزوده عالی هستند.

جوجه ها همچنین از خوردن تخم مرغ های اضافی (پخته شده و حتی کله پاچه و خون باقی مانده از قصابی لذت می برند. اگر می خواهید این کار را نکنید باید به سراغ خرید خوراک های از پیش ساخته شده و غلات خریداری شده بروید.

اطلاعات بیشتری می خواهید؟

اگر می‌خواهید درباره تغذیه حیوانات بیشتر بدانید، وبسایت آرین صبا را به شما پیشنهاد می کنیم تا بدانید برای تهیه خوراک دام و آبزیان از چه وسایل و موادی استفاده می شود.