دانستنی ها
4 زمینه کلیدی استرس گرمایی در گاو شیری و مدیریت آن
4 زمینه کلیدی استرس گرمایی در گاو شیری و مدیریت آن

همانطور که در ماه های تابستان می گذریم، علائم استرس گرمایی در گاوهای شیری به نگرانی فزآینده ای برای کسانی که در این صنعت هستند تبدیل می شود. ناتوانی در دفع گرما باعث استرس گرمایی در گاوهای شیری می شود و می تواند منجر به کاهش سرعت رشد، سلامت، تولید شیر، راندمان تولید مثل و بقای مرتبط با استرس گرمایی شود. اینها ضررهای قابل توجهی را به تولیدکنندگان وارد می کند. در حالی که محاسبه دقیق هزینه استرس گرمایی برای صنعت دام دشوار است، تخمین های متعددی انجام شده است تلفات مربوط به استرس گرمایی در تمام گونه‌های موجود در ایالات متحده تا 2.4 میلیارد دلار تخمین زد که بیش از 350 میلیون دلار مربوط به صنعت گوشت گاو است.

به طور معمول، گاوهای پرواری نسبت به گاوهای مرتعی بیشتر مستعد استرس گرمایی هستند. در پروار، مرگ حیوانات ناشی از استرس گرمایی حدود 5000 دلار برای هر سر هزینه دارد. از زمانی که این تخمین ها انجام شد، امواج گرما بیشتر شده است. موج گرما در سال 2006 منجر به مرگ 25000 گاو در کالیفرنیا شد که یک میلیارد دلار هزینه برای صنایع لبنی داشت. در ژوئن 2009، بیش از 2000 گاو در جریان گرما در نبراسکا تلف شدند. کشاورزان در آیووا بیش از 4000 راس گاو را در موج گرما در سال 2011 از دست دادند. حوادث مربوط به استرس گرمایی که گاوها را تحت تأثیر قرار می دهد ادامه دارد. این موضوع در ایران و کشورهای همسایه نیز در حال رخ دادن می باشد.

از آنجایی که تحقیقات در مورد اثرات استرس گرمایی که بسیار فراتر از اندازه‌گیری‌های تولید است، بررسی شده است، واضح‌تر شده است که حتی زمانی که گاوها علائم استرس گرمایی را نشان نمی‌دهند، باز هم ممکن است تحت تأثیر منفی قرار بگیرند. برخی از هزینه های پنهان استرس گرمایی شامل بروز بیشتر اسیدوز شکمبه، لامینیت و گوشت گاو تیره است. علاوه بر این، میزان لقاح، کیفیت اسپرم، تولید شیر، یکپارچگی سد روده و عملکرد سیستم ایمنی بدن تحت تأثیر نامطلوب قرار می‌گیرد. آرین صبا به عنوان تولیدکننده ماشین آلات خوراک دام و طیور عواملی که می تواند منجر به استرس گرمایی گوشت گاو شوند را بررسی می کند.

چه عواملی می تواند منجر به استرس گرمایی گوشت گاو شود؟

در حالی که گاوهای شیری نسبت به بسیاری از گونه های دیگر نسبت به استرس گرمایی انعطاف پذیرتر هستند، اما همچنان از اثرات منفی رنج می برند. حتی گاوهایی که در معرض شرایط محیطی و شیوه‌های مدیریتی یکسانی قرار می‌گیرند، توانایی آن‌ها در تحمل دمای بالای محیطی بسیار متفاوت است. در زیر برخی از حوزه‌های کلیدی که به‌عنوان شاخص‌های توانایی حیوان برای مقابله با استرس گرمایی شناسایی شده‌اند و پیشنهاداتی در مورد نحوه رسیدگی به آن‌ها ارائه شده است.

1. ژنتیک

 • نژادهای گاو Bos indicus نسبت به نژادهای قاره ای تحمل گرما بیشتری دارند. انتخاب نژادها یا دورگه های مناسب برای مکان و زمان بندی پرورش متناسب با شرایط محلی می تواند بسیاری از مشکلات استرس گرمایی را برای گوساله ها کاهش دهد.
 • گاوهایی که پوست تیره دارند بیشتر در معرض مسائل مربوط به گرما هستند. در گروهی از گاوهای نزدیک به هم با رنگ‌های پوست مختلف، محققان دریافتند دمای هسته بدن در گاوهایی با پوست تیره 2 درجه فارنهایت بالاتر است.
 • طول مو یک ویژگی نسبتاً ارثی در نظر گرفته می شود. ژن موجود در گاوهای سنپول و نژادهای اسپانیایی منشأ باعث ایجاد پوشش کوتاه‌تر شده و با تحمل گرما در گاو ارتباط دارد. علاوه بر طول پوشش، زمان ریزش نیز یک عامل است. وزن بدن تعدیل شده 205 روزه در گوساله هایی که از سدها تا ماه مه رها شده بودند در آزمایشی که توسط محققان دانشگاه ایالتی می سی سی پی و دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی انجام شد، 24.1 پوند بیشتر بود.
 • نشان داده شده است که گاوهای آرامتر نسبت به گاوهای تحریک پذیر نسبت به گرما تحمل بیشتری دارند. این احتمالاً به دلیل کاهش پاسخ استرس به حمل و نقل است که منجر به کاهش فعالیت متابولیک و تولید گرما در حیوان می شود.
استرس گرمایی گوشت گاو

2. سلامت

 • از آنجایی که گاوها به طور موثر عرق نمی کنند، در درجه اول از خنک کننده تنفسی برای تنظیم دمای بدن استفاده می کنند. بنابراین، سلامت تنفسی برای مدیریت بار حرارتی بالا حیاتی است. تحقیقات در مرکز تحقیقات حیوانات گوشتی (MARC) نشان می‌دهد که گاوهایی که برای ذات‌الریه درمان می‌شوند، در هر زمان بین تولد تا کشتار، در شرایط استرس‌زا در پروار، 10.5 درصد نرخ تنفس بیشتری دارند.
 • گاوهایی که تحت استرس گرمایی قرار می گیرند بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند، اما عکس این موضوع نیز صادق است. گاوهایی که وضعیت سلامتی ضعیفی دارند ممکن است ذخایر انرژی کافی برای تنظیم فعالیت متابولیک برای تسهیل خنک شدن بدن نداشته باشند.

3. مرحله تولید

 • به دلیل گرمای تابشی ناشی از خاک و بالشتک های بتنی و نبود سایه و آب به طور معمول در دسترس گاوهای مرتع، مزرعه معمولاً گرمتر از مرتع است.
 • گاوهای سنگین تر در معرض خطر بیشتری هستند. توسعه پوشش چربی کارایی مکانیسم های دفع گرما را کاهش می دهد و گرمای بیشتری از هضم و متابولیسم در بدن باقی می ماند. گاوها همچنین گاوهایی با BCS بالاتر در پایان کار باید از نظر تنش گرمایی به دقت تحت نظر باشند.
 • در صورت وجود رطوبت زیاد یا حرکت کم هوا، حیوانات بالغ ممکن است در دماهای کمتر از 80 درجه فارنهایت دچار استرس گرمایی شوند. در حالی که گوساله‌ها نسبت به حیوانات بالغ مقاوم‌تر به گرما هستند، اما همچنان مستعد کاهش‌های ناشی از استرس گرمایی در قابلیت هضم غذا و توزیع مجدد انرژی هستند که منجر به کاهش رشد و ایمنی می‌شود.

4. قرار گرفتن در معرض گرما

 • گاوهایی که قبلاً در معرض دمای بالا قرار گرفته بودند، بهتر می توانند گرمای اضافی را تحمل کنند. تولیدکنندگان گاو در مناطق جنوبی باید توجه داشته باشند که گاوهایی که از نواحی شمالی آورده می‌شوند احتمالاً نسبت به تنش گرمایی بسیار حساس‌تر هستند.
 • استرس گرمایی می تواند بر عملکرد سیستم ایمنی، رشد، تولید شیر و انعطاف پذیری متابولیک گاو، حتی پس از گذراندن دمای بالا، تأثیر منفی بگذارد.

محیط محلی نیز در چگونگی تحمل گرما توسط گاوها نقش دارد. گاوها به اندازه سایر گونه ها گرما را در هنگام بالا بودن دما دفع نمی کنند. آنها بار گرمایی را در طول روز جمع می کنند و در شب با کاهش دما گرما را از بین می برند. هنگام تصمیم گیری مدیریتی در هوای گرم، به یاد داشته باشید که دمای هسته گاو دو ساعت پس از اوج گیری دمای محیط به اوج خود می رسد و حداقل شش ساعت طول می کشد تا گاو بار حرارتی خود را از بین ببرد. بنابراین، اگر دمای شبانه به اندازه کافی کاهش نیابد، گاوها گرمایی را جمع می کنند که نمی توانند پراکنده شوند. بنابراین، یک شاخص دما-رطوبت (THI) به تنهایی نمی‌تواند تنش گرمایی گاو را پیش‌بینی کند، زیرا این بار حرارتی انباشته شده را در نظر نمی‌گیرد.

چگونه استرس گرمایی در گاوهای گوشتی را مدیریت کنیم؟
چگونه استرس گرمایی در گاوهای گوشتی را مدیریت کنیم؟

چگونه استرس گرمایی در گاوهای گوشتی را مدیریت کنیم؟

بهترین راه‌ها برای مدیریت استرس گرمایی در گاو شامل برنامه‌ریزی‌هایی است که استرس را محدود می‌کند و در صورت نیاز روش‌های خنک‌کننده را برای گاو فراهم می‌کند. آرین صبا دارای منابع عالی برای پیش بینی و مدیریت استرس گرمایی است. در زیر چند پیشنهاد وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • در صورت امکان، یک منطقه سایه دار باید فراهم شود تا 20 تا 40 متر مربع برای هر حیوان وجود داشته باشد و سایه حداقل هشت متر بالاتر از سطح زمین قرار گیرد تا جریان هوا خوب باشد.
 • گاوها با افزایش دما تنفس خود را افزایش می دهند و نیاز به مصرف آب بیشتر است. برای حیوانات در حال رشد، افزایش دما از 70 تا 90 درجه فارنهایت تقریباً نیاز آب را دو برابر می کند. اطمینان حاصل کنید که آب تمیز و سرد با حداقل 4 متر خطی فضای آب در هر سر در دسترس است.
 • تولید گرما از هضم 4 تا 6 ساعت پس از تغذیه به اوج خود می رسد. تنظیم زمان تغذیه برای تأمین 70 درصد یا بیشتر غذا در عصر به گاو اجازه می دهد تا در خنک ترین بخش روز هضم شود.
 • در حالی که بادشکن‌ها می‌توانند در زمستان مفید باشند، در صورت امکان، باید در تابستان حذف شوند تا گردش هوا بهتر شود. به طور مشابه، محدود کردن ارتفاع برس در مراتع می تواند به خنک نگه داشتن گاو کمک کند.
 • بارهای سنگین پرواز باعث می شود گاوها به هم برسند و مشکلات گرما را تشدید کنند. مشکل کنترل مگس قوی برای مدیریت در هوای گرم حیاتی است.
 • مراقب آب و هوا باشید و در صورت امکان از کار گاوها در گرمترین روزها اجتناب کنید و زمان نگهداری را در جایی که دسته جمعی یا دور از سایه و یا آب هستند محدود کنید. اگر گاوها نیاز به کار دارند، این کار را در اوایل صبح در حالی که دمای بدنشان پایین است انجام دهید و به آرامی و با آرامش کار کنید تا به آنها کمک کنید تا استرس های متعدد گرما و کار را مدیریت کنند.
 • آبپاش ها را می توان برای خیساندن حیوانات و کمک به خنک شدن تبخیری استفاده کرد. آبپاش ها باید قطرات بزرگی داشته باشند، به طور متناوب برای محدود کردن تشکیل گل و لای استفاده شوند و دور از تخته ها و فیدرها قرار گیرند. آبپاش ها باید پیشگیرانه در نظر گرفته شوند و نیاز به سازگاری دارند (پس از استفاده، باید در حال استفاده باقی بمانند).

برخی از جنبه های تغذیه نیز می تواند برای کمک به گاو در مدیریت آب و هوای گرم در نظر گرفته شود. پروتئین رژیم غذایی باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا تولید اوره یا ادرار از پروتئین اضافی از نظر انرژی پرهزینه و گرما زا است. به طور مشابه، رژیم های غذایی با علوفه بالا می توانند مشکل ساز باشند، زیرا گرمای تولید شده از هضم مواد فیبری بسیار بیشتر از گرمای حاصل از غلات و کنسانتره است. با این حال، گاوها در طول استرس گرمایی بیشتر مستعد اسیدوز هستند، بنابراین مصرف کنسانتره باید به دقت مدیریت شود. تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش محتوای انرژی جیره باعث کاهش بار حرارتی بر روی حیوانات می‌شود، با یک توصیه کلی برای کاهش محتوای انرژی جیره به میزان ۵ تا ۷ درصد. برخی از افزودنی های خوراک ثابت شده است که با کمک به حفظ تعادل pH شکمبه، حمایت از هضم و از طریق اقدامات دیگر، به گاو در طول استرس گرمایی کمک می کنند. این افزودنی ها می توانند به حفظ مصرف خوراک و سلامت در هنگام استرس گرمایی کمک کنند.

در نهایت، مدیریت گاو گوشتی یک چالش چند وجهی است که مستلزم ایجاد تعادل بین ویژگی‌های گاو، محیط و امکانات هر برنامه تولیدی است.