دانستنی ها
6 نکته برای افزایش منابع پروتئینی و کاهش هزینه های خوراک دام
6 نکته برای افزایش منابع پروتئینی و کاهش هزینه های خوراک دام

همه ما می دانیم که سال 2020 ثابت کرد که سالی برای بازارهای کالایی است و همانطور که در چند هفته گذشته شاهد بودیم، به نظر می رسد سال های آتی مسیر مشابهی را دنبال می کند. بازارهای غلات تا پایان سال گذشته افزایش یافتند و به دلیل در دسترس بودن ضعیف عرضه در سطح جهانی، قیمت ها به افزایش سرسام آور ادامه می دهند. این در شرایطی اتفاق می افتد که یک محیط کلان تحت تأثیر تضعیف دلار آمریکا قرار گرفته و چین واردات سویا خود را افزایش می دهد. با در نظر گرفتن این عوامل، چگونه چالش های کلیدی کاهش ریسک و پایدار ماندن از نظر مالی و زیست محیطی و در عین حال بهینه سازی عملکرد گاو را برطرف کنیم؟ چگونه برای کاهش هزینه های خوراک دام خود اقدام کنیم؟

غلبه بر چالش پروتئین برای کاهش هزینه های خوراک دام

برای حفظ سودآوری، تولیدکنندگان لبنیات و گوشت گاو باید مدیریت خوراک و کاربردهای تغذیه ای خود را بررسی کنند. با استفاده از علوفه با کیفیت خوب، حمایت از سلامت شکمبه و استفاده از فرمولاسیون جیره مناسب، تولیدکنندگان می‌توانند تلفات خود را کاهش دهند و فعالیت‌های خود را کارآمدتر نگه دارند – در نتیجه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های بالقوه و کاهش هزینه های خوراک دام می‌شود. این چابکی سازمانی برای غلبه بر چالش پروتئین از اهمیت بالایی برخوردار است.

کیفیت علوفه در کاهش هزینه های خوراک دام

با افزایش مداوم قیمت ذرت و سویا، تولیدکنندگان باید از خوراک ارزان‌تر با فیبر بالا، به‌ویژه علوفه، حداکثر استفاده را ببرند. برنامه‌ریزی کنید تا علوفه‌ای را با بالاترین کیفیت ممکن بسازید، زیرا این جزء اصلی بخش دیر هضم جیره نشخوارکنندگان است. علوفه از نظر قابلیت هضم و ترکیب مواد مغذی متغیرترین ماده غذایی است و نسبت بیشتری از جیره را نسبت به هر خوراک دیگری تشکیل می دهد. علوفه با کیفیت بالا قابل هضم تر است، بنابراین می توانید مقدار بیشتری از آن را تغذیه کنید.

سلامت و بهره‌وری شکمبه با استفاده از علوفه‌های با کیفیت بالا بهبود می‌یابد و به این ترتیب، علوفه‌ها می‌توانند از طریق حفظ محیط شکمبه‌ای مطلوب بر کارایی خوراک در گاوهای شیری و گوشتی تأثیر بگذارند.

از شکمبه حمایت کنید

عناصر متعددی برای افزایش کارایی خوراک در نشخوارکنندگان وجود دارد، اما یکی از مهمترین آنها استفاده از شکمبه با پتانسیل کامل خود با حمایت از فعالیت و رشد میکرو فلور شکمبه است. این امر باعث می شود تا مواد مغذی غذایی تا حد امکان از رژیم غذایی استخراج شوند. مواد مغذی ارائه شده به میکرو فلور شکمبه باید از نظر انرژی قابل تخمیر و تامین پروتئین آنها متعادل باشد. تغذیه پروتئین قابل تخمیر باید به طور خاص برای به حداکثر رساندن فعالیت و رشد جمعیت میکروبی شکمبه تطبیق داده شود، زیرا جمعیت های مختلف از نظر نحوه تامین نیتروژن نیازهای متفاوتی دارند.

کاهش هزینه های خوراک دام
کاهش هزینه های خوراک دام

انرژی هدر رفته به معنای سود هدر رفته است

برای سال‌ها، متخصصان تغذیه برای تامین نیازهای اسید آمینه برای تولید شیر مورد نظر یا افزایش وزن روزانه، پروتئین خام را بیش از حد تغذیه می‌کنند. علاوه بر افزایش قابل توجه هزینه های ورودی، این امر همچنین منجر به راندمان ضعیف نیتروژن و متعاقباً دفع بیشتر نیتروژن می شود که هم برای محیط زیست و هم برای سود تولید کننده مضر است. گاو شیرده ذاتاً در نتیجه بازده ضعیف نیتروژن رنج می برد، زیرا نیتروژن بیش از حد ابتدا به آمونیاک و سپس به اوره تبدیل می شود – که تا حدی بازیافت می شود، اما اکثریت قریب به اتفاق دفع می شود. در نهایت، به دلیل سم زدایی آمونیاک به اوره، این فرآیند با اتلاف انرژی همراه است. این هزینه انرژی به هزینه بهره وری و عملکردهای بیولوژیکی می رسد.

انرژی مورد نیاز برای دفع نیتروژن اضافی در یک گاو شیری معادل 2 کیلوگرم (4.4 پوند) شیر است و می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • از دست دادن وضعیت بدن
  • افزایش سطح اوره خون و شیر
  • مشکلات مربوط به عملکرد تولیدمثلی

پروتئین کمتر به معنای عملکرد کمتر نیست

با کاهش عرضه جهانی پروتئین، تولیدکنندگان ممکن است اواخر امسال با کمبود مواجه شوند و باید ذخایر موجود خود را افزایش دهند. اما چه می‌شد اگر رژیم‌های کم‌پروتئین را بتوان با حفظ عملکرد تغذیه کرد؟ امکان افزایش بهره وری نیتروژن با استفاده از ماشین آلات خوراک دام و طیور از آرین صبا مرزهای تغذیه پروتئین را جابجا می کند.

نیتروژن به طور موثرتری توسط باکتری های شکمبه جذب می شود و به زیست توده میکروبی اضافی تبدیل می شود – بنابراین، چرا نمی توان کل عرضه نیتروژن رژیم غذایی را کاهش داد؟ محققان  فرمول جیره گاوهای شیری و کاهش عرضه پروتئین خام از 16.5 درصد به 15.5 درصد در حالی که مقدار علوفه تغذیه شده به گاوها را از طریق استفاده از دستگاه های استاندارد تولید خوراک دام را افزایش داده اند.

در این مطالعه، خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن تا حدی جایگزین کنجاله سویا و کنجاله کانولا شد. این باعث شد:

  • راندمان نیتروژن بهتر (به ترتیب از 28.8٪ تا 30.8٪)
  • تولید شیر بیشتر در گروه خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن (41.6 در مقابل 40.5 کیلوگرم در روز)

این امر منجر به افزایش درآمد نسبت به هزینه خوراک 0.16 دلار در گاو در روز و کاهش هزینه های خوراک دام شد.

هنگامی که صحبت از جیره غذایی گاو گوشتی می شود، یک متاآنالیز اخیر نشان داد که چگونه جایگزینی جزئی پروتئین گیاهی با خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن بهبود مستمری را در افزایش وزن زنده و کارایی خوراک گاوهای گوشتی نشان می دهد. بسیاری از اثرات مثبت شامل افزایش میانگین وزن زنده بالاتر (8%) و راندمان بهتر خوراک (8%)، با گنجاندن سیلو ذرت که اثرات خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن را افزایش می‌دهد. تجزیه و تحلیل شبیه سازی بر اساس این مزایا نشان داد که تغذیه خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن افزایش می یابد. در 1000 گاو:

  • زمان ذبح را 9 روز کاهش دهید.
  • کاهش هزینه های خوراک تا 18000 دلار
  • حمایت از کاهش ردپای کربن واحد گوشت گاو به میزان 111 تن معادل CO2

این مطالعات به وضوح نشان می دهد که چگونه نوآوری هایی مانند خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن می توانند عملکرد حیوانات را بهبود بخشند، اثرات زیست محیطی را کاهش دهند و منافع مالی را نه تنها ممکن، بلکه سازگار کنند.

خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن
خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن

خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن در زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید، ثبات را ارائه می دهد

در دنیایی که تغییرات و اختلالات به سرعت در حال تکامل است، سازگاری می تواند ایده آلیستی به نظر برسد. با این حال، برای یک گاو شیری پرتولید یا حیوان پرواری، ثبات در نحوه تغذیه و مدیریت آنها برای رسیدن به عملکرد و سودآوری بهینه آنها بسیار مهم است. در آرین صبا، ما خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن را شناسایی کرده‌ایم. در طول 15 سال گذشته، این عوامل تکامل یافته اند، و چندین مورد از آنها در طول همه گیری جهانی تقویت شده اند – به عنوان مثال، اهمیت تامین یک زنجیره تامین قوی برای پروتئین ها و توانایی ادامه تامین تولید کنندگان و شرکت های خوراک در سراسر کشور.

جهان در مواجهه با شرایط نامطلوب همچنین یک سوال وجود داشت: آیا Covid-19 احساس فوریت در مورد تولید مواد غذایی سازگار با آب و هوا را کاهش می دهد؟ اعلامیه‌های اخیر سیاست در سراسر جهان این نکته را تکرار کرد که سیستم‌های غذایی اگر پایدار نباشند، نمی‌توانند در برابر بحران‌هایی مانند همه‌گیری جهانی کنونی مقاوم باشند.

با افزایش شدید هزینه های پروتئین گیاهی، توجه جهانی بر تنوع مواد مغذی ذاتی بین محموله و محل مبدا متمرکز خواهد شد. خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن راه حلی است که در زمانی که ما بیشتر به آن نیاز داریم یکپارچگی را ارائه می دهد – از کمک به تولیدکنندگان برای کاهش اتکای خود به منابع پروتئینی که در قیمت نوسان هستند یا به سادگی عرضه نمی شوند تا اطمینان از عملکرد ثابت حیوان و سودآوری کلی تولید.

به طور خلاصه، راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های خوراک و حفظ سودآوری شرکت لبنی یا گوشت گاو در طول چالش فعلی پروتئین و فراتر از آن وجود دارد. از جمله دستگاه هایی که به کاهش هزینه های خوراک دام می انجامد میتوان به استابلایزر، آسیاب اتونگر، آسیاب ماتادور، پرس پلت و غیره اشاره کرد.

در اینجا شش نکته برای کمک به شما وجود دارد:

افزایش قیمت ها و تقاضا برای پروتئین ها به این معنی است که باید به ترکیبات تغذیه ای ذخایر پروتئین گیاهی توجه زیادی کرد که می تواند در محموله و محل مبدا متفاوت باشد و در نتیجه عملکرد حیوان را به خطر بیندازد.

از خوراک های ارزان تر با فیبر بالا، به ویژه علوفه ها نهایت استفاده را ببرید، اما اطمینان حاصل کنید که این علوفه ها با کیفیت بالا هستند.

از شکمبه حمایت کنید و اطمینان حاصل کنید که از تمام پتانسیل خود استفاده می شود. این امر باعث می شود تا مواد مغذی تا حد امکان از رژیم غذایی استخراج شوند.

برای افزایش منابع پروتئینی خود، رژیم های متعادل و کم پروتئین را در نظر بگیرید، که ممکن است در صورت کمبود در اواخر امسال ضروری باشد.

خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن را در جیره گاوهای لبنی و گوشتی خود به عنوان یک راه حل تغذیه ای برای کاهش پروتئین رژیم غذایی خود و در عین حال افزایش کارایی بگنجانید. جایگزینی جزئی منابع پروتئین گیاهی حجیم با خوراک های تولید شده با دستگاه های مدرن، یک منبع نیتروژن غلیظ، همچنین فضای بیشتری را در رژیم غذایی ایجاد می‌کند تا گنجاندن علوفه‌های خانگی ارزان‌تر را افزایش دهد.

از این فرصت استفاده کنید و ببینید مواد خوراکی مورد استفاده شما چقدر سازگار با محیط زیست هستند، زیرا منابع پروتئینی اگر از تولید مسئولانه تهیه نشده باشند، می توانند بار کربن بالایی را تحمل کنند، که در نهایت بر پایداری طولانی مدت عملیات تأثیر می گذارد.